Haberler

Akademik Kutlama Töreni

30.06.2022

Türk Alman Üniversitesi (TAÜ) rektör değişimi vesilesiyle düzenlenen “Önceki Rektörümüz Prof. Dr. Halil Akkanat’a Veda Yeni Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız’a Hoş Geldiniz” temalı akademik kutlama töreni, 23 Haziran 2022 tarihinde TAÜ Derslikler Binası Konferans Salonunda yapıldı.

       Tören programı, 2012-2014 yılları arasında rektör vekilliği, 2014-2022 yılları arasında ise TAÜ Rektörlüğü yapan Prof. Dr. Halil Akkanat’a veda ve 3 Haziran 2022 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle TAÜ Rektörlüğü görevini devralan Prof. Dr. Cemal Yıldız’a hoş geldiniz töreni olmak üzere iki bölüm halinde gerçekleştirildi. 

       İlk bölüm; Prof. Dr. Akkanat’ın TAÜ’de rektör olarak görev yaptığı döneme dair hazırlanan video gösterimi ve TAÜ Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ferit Küçükay’ın açılış konuşmasıyla başladı. Küçükay konuşmasında; göreve başlama sürecinde önemli rolü olduğunu belirttiği Prof. Dr. Akkanat’a üniversiteye olan katkılarından dolayı teşekkür etti ve üniversitemizi geliştirecek en uygun koşulları sunacağına inandığı Prof. Dr. Yıldız’a da yeni görevinde başarılar diledi. Üniversite personelinin eski rektör Prof. Dr. Halil Akkanat’a veda mesajını iletmek üzere sahneye davet edilen TAÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Yıldız; Akkanat’ın oluşturduğu katılımcı çalışma ortamına vurgu yaparak “Üniversiteye böylesine güzel ve kıymetli bir kültür hediye ettiğiniz için, şahsım ve tüm çalışma arkadaşlarım adına size teşekkür ediyorum” dedi. Akkanat’a veda mesajlarının yer aldığı video gösteriminin ardından konuşma yapan TAÜ Konsorsiyum Başkanı Prof. Dr. Rita Süssmuth ise TAÜ’nün yeni dönemine dair iyi dileklerini sundu. Prof. Süssmuth ve TAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aysel Uzuntaş’ın hediye takdiminin ardından Akkanat konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. TAÜ’nün her iki ülke arasındaki menfaat birlikteliğini ortak değer birlikteliğine dönüştürmeye hizmet ettiğini ifade eden Akkanat; “Türk-Alman ortaklığının üniversitemiz özelinde hayata geçirilmesini sağlayan bütün kahramanların, ortak çalışmanın derinleştirilmesine dair ilgi ve desteklerini bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki dönemde de devam ettirmelerini diliyor ve bu anlamlı törene katılmak suretiyle bizi şereflendiren siz değerli misafirlerimizi en kalbi duygularımla selamlıyorum” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

       Viyolonsel ve ud dinletilerinin de yer aldığı akademik kutlama töreninin ikinci bölümü, TAÜ Konsorsiyum Başkan Yardımcısı Dr. Kai Sicks’in TAÜ’nün başarılarının devamını dileyip rektör Prof. Dr. Cemal Yıldız’ı takdim ettiği konuşmasıyla başladı. Dr. Sicks ve Prof. Dr. Uzuntaş’ın sunduğu hediyenin ardından TAÜ Rektörü Prof. Dr. Cemal Yıldız göreve başlama mesajına yer verdiği konuşmasını yaptı. Yıldız, “Mensubu olmaktan gurur duyulan bir üniversite pratiği geliştirebilmek adına gerekli olan tüm çalışmaları hep birlikte yapacağımıza son derece yüksek bir inanç duymaktayım” sözleriyle başladığı konuşmasında; “Uluslararası eğitim iş birliğinin en güzel örneklerinden biri olan üniversitemiz Türk-Alman iş birliğine dayanan bir sinerji ile bilim, teknoloji, kültür, sanat gibi alanlarda büyük başarılara imza atacaktır. Bu kapsamda aydınlık geleceğimizin güvencesi olan gençlerle ve akademik/idari kadromuzla birlikte çalışma fırsatı yakalamış olmaktan son derece mutluyum” ifadelerine yer verdi. “Vizyonum; TAÜ'yü sizlerle birlikte yenilikçi, mükemmel bir üniversite haline getirmek, Alman partner üniversitelerimiz ve iş dünyasıyla uluslararası iş birliğini yoğunlaştırmak ve yeni iş birlikleri kurmaktır” diyen Yıldız, konuşmasını eğitim ve araştırmada mükemmelliği teşvik etme isteği ile güvene dayalı iş birliği ve ileriye dönük pek çok projenin hayata geçirilmesi hedefini vurgulayarak tamamladı.