Haberler

Hayvan Refahının Öncü Markaları Ödüllerini Aldı

23.12.2021

Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) tarafından 22 Aralık’ta  düzenlenen Hayvan Refahı Ödülleri Töreni’nde, Türkiye’de hayvan refahı alanında örnek teşkil eden firmalar ödüllendirildi.

Hayvan refahı, etik bir yükümlülük ve sürdürülebilirliğin bir gereği olarak dünyada ve ülkemizde git gide ön plana çıktı ve günümüzde tüketicilerin hayvan haklarına daha duyarlı hale gelmesi ile birlikte pek çok firma, tedarik zincirlerindeki hayvanların refahını artırmak için adımlar atmaya başladı.  Hayvanların kötü şartlarda yetiştirilmesinin kamu sağlığı açısından yarattığı riskler de firmaları kendi tedarik zincirlerindeki standartları yükseltmeye itti. Konda Araştırma ve Danışmanlık tarafından Türkiye genelinde gerçekleştirilen anket çalışmasında, nüfusun ağırlıklı çoğunluğunun, hayvanların eziyet gördüğü endüstriyel sistemler hakkında olumsuz bir görüşte olduğu görülüyor. 

Bu seneki ödül töreninde; Dedeman Hotels & Resorts International, Akkomarka Restoran Grubu, Beyaz Fırın, Gourmet Garage, Divan Grubu, Tat Gıda ve Koç Holding  İyi Yumurta Ödülü’nün sahibi oldu. Dedeman Hotels & Resorts International ve Akkomarka Restoran Grubu, 2021 yılı itibariyle yumurta tedarikinde %100 kafessiz sisteme geçti. Beyaz Fırın da uzun bir hazırlık çalışmasının sonunda bu sene kafessiz sistemin ileri bir aşaması olan ve tavukların kümes dışında da gezinmesine fırsat veren %100 serbest gezen (free-range) sisteme geçerek önemli bir reform gerçekleştirdi. Gourmet Garage marketleri 2023; Divan Grubu, Tat Gıda ve Koç Holding de 2025 yılına kadar tedarik zincirlerini %100 kafessiz hale getireceklerini taahhüt ederek gelecekte muazzam miktarda hayvanın eziyetini sona erdirme konusunda büyük bir adım attı.

Ödülleri alan firma temsilcileri; Nur Çelik (Divan Grubu), Şule Bülbülkaya (Tat Gıda), Fulya Çetinbudak, Selim Akan (Koç Holding), Serkan Demirbağ, Ramis Akyüz (Beyaz Fırın), Seçkin Şimşek (Akkomarka) ve Uğurcan Kapan (Gourmet Garage), teşekkür konuşmalarında hayvan refahı konusundaki duyarlılıklarını teyit ederek çalışmalarının devam edeceklerini belirttiler. 

Serdar Küçükyıldız ile birlikte törene katılan Tolga Ünal (Dedeman Hotels & Resorts International) konuşmasında, turizm sektöründe bu reformu tamamlayan ilk otel zinciri olmanın ve binlerce hayvanın yaşamında olumlu bir etki yaratmanın mutluluğunu yaşadıklarını, çalışmalarının diğer kuruluşlara da örnek olmasını arzu ettiklerini ifade etti. 

Metro Marketleri ise bu sene üç ödüle layık görüldü. Kuruluş; ilk olarak 2023’te kendi markalı yumurtalarında verdiği taahhüde yönelik olarak bu sene çok büyük bir ilerleme kaydettiği ve 2025 yılı için raflarındaki tüm yumurtalar için kabul ettiği %100 kafessiz taahhüdü için İyi Yumurta Ödülü’nü, küçükbaş ve büyükbaş hayvanların yaşam alanlarının genişletilmesi ve kesim sürecinin dünya standartlarına uygun şekilde düzenlenmesi için 2012’den beri gerçekleştirdiği çalışmalardan ötürü İyi Besicilik Ödülü’nü ve son olarak kültür balıkçılığında getirdiği stok yoğunluğu ve acısız hasat taahhütlerinden ötürü İyi Balık Ödülü’nü almaya hak kazandı. 
         
Metro Türkiye Kalite ve Sürdürülebilirlik Müdürü Tülay Özel; bütüncül bir hayvan refahı programı geliştirdiklerini söylerken, gelecekte de bu alanda hep öncü konumda olacaklarının altını çizdi. 

Programın sonunda Prof. Dr. İzzet Furgaç, TAÜ akademik kadrosu adına ödül alan tüm firmaları tebrik etti ve hayvan refahı çalışmalarını desteklemeye devam edeceklerini ifade ederek bu konudaki reformların artmasını diledi.
 
TAÜ Hayvan Refahı Ödülleri Hakkında

TAÜ, Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşmaya dayanarak 2010 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir. Hayvan refahı ödülleri etkinliği Hukuk Fakültesi koordinatörlüğünde gerçekleşmektedir. Bu ödüller vasıtasıyla endüstriyel ölçekte hayvanların çektiği eziyetin azaltılması ve Türkiye’deki kalite standartlarının yurtdışındaki seviyeye yükseltilmesi hedeflenmektedir.  Ödül alan firmaların her biri %100 kafessiz yumurta tedariki konusunda ya taahhüt vermiş ya da dönüşümü hâlihazırda tamamlamıştır. 

 
İletişim:
Engin Arıkan 
arikan@tau.edu.tr
0216 333 3448