Türkiye’deki liselerden mezun olanlar arasından öğrenci kabulü, mezun olunan liseye göre farklılık arz etmektedir. Buna göre:

I. Almanca eğitim veren ya da Almanca ders programı uygulayan Türkiye’deki liselerden mezun olan öğrencilerin kabulü:

a) Türk Vatandaşı Olanlar

Türkiye'de Almanca eğitim veren ya da Almanca ders programı uygulayan liselerden mezun olan Türk vatandaşı öğrenciler TAÜ'ye iki farklı şekilde kayıt yaptırma imkânına sahiptir:

1) ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmek suretiyle, genel kontenjan üzerinden yerleştirilebilirler.

2) ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmek suretiyle özel kontenjan üzerinden yerleştirilebilirler.

Önemli Not: Bu liselerden mezun olan öğrenciler için, özel kontenjanlar ayrılmıştır. Özel kontenjan üzerinden kayıt yaptırabilmek için, bu tür liselerden mezun olan Türk öğrenci adaylarının YGS ve LYS’ye girmeleri zorunludur. Bu özel kontenjana ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirmeler, aday öğrencilerin YGS/LYS sınavlarında aldıkları puanlar esas alınarak gerçekleştirilecektir.

·      Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Bölümünü  tercih eden  adayların ilgili yerleştirmede taban puanının  en az  MF-4 puan türünde 360,00,

·      Hukuk Fakültesini tercih eden  adayların ilgili yerleştirmede taban puanının  en az  TM-3 puan türünde 400,00,

·      İşletme Bölümünü  tercih eden  adayların ilgili yerleştirmede taban puanının  en az TM-1 puan türünde 360,00,

·      Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünü tercih eden  adayların ilgili yerleştirmede taban puanının  en az TM-3 puan türünde 360,00,

·      Kültür ve İletişim Bölümünü  tercih eden  adayların ilgili yerleştirmede taban puanının  en az TS-1 puan türünde 360,00,

·      Mekatronik Sistemler Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerini  tercih eden  adayların ilgili yerleştirmede taban puanının  en az MF-4 puan türünde 380,00

olması gerekmektedir. Bu grupta yer alan öğrencilerin genel kontenjan üzerinden yerleştirilmelerinde herhangi bir özellik bulunmamaktadır.

b) Türk Vatandaşı Olmayanlar

Almanca eğitim veren ya da Almanca ders programı uygulayan Türkiye’deki liselerden mezun olan yabancı uyruklu adaylar “Yurtdışı Öğrenci” statüsüne tabidirler. Bu adaylar yabancı öğrenci kontenjanı üzerinden başvuru yaparak değerlendirme sonucuna göre kayıt yaptırabilirler. 

II. Türkiye’deki diğer liselerden mezun olan öğrencilerin kabulü:

Bu gruba dâhil olan öğrenciler bakımından herhangi bir özellik söz konusu değildir. Türkiye’deki diğer üniversitelere öğrenci kabulünde uygulanan ilke ve kurallar TAÜ’ye öğrenci kabulü bakımından da geçerlidir.

 

 


Bu sayfa 1-2-2018 16:05 tarihinde güncellendi.