Haberler

Rektör Prof. Dr. Cemal Yıldız, Türk Tarih Kurumunun Münih’te Düzenlenen “Türkiye’de Alman Bilim İnsanları Çalıştayı”na Katıldı

01.07.2022

       Rektör Yıldız, 30 Haziran 2022 tarihinde Türk Tarih Kurumu tarafından Münih’te düzenlenen “Türkiye’de Alman Bilim İnsanları Çalıştayı: Alman Bilim İnsanlarının Modern Türkiye’nin Gelişmesine Katkıları” konulu çalıştayda “Türk-Alman İlmî Münasebetlerinin Günümüzdeki Durumu” başlıklı bildirisini sundu.

       TAÜ Rektörü Prof. Dr. Cemal Yıldız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en önemli üniversiteleri kurulması, yeniden yapılanması ve ilk akademisyenlerin yetişmesinde önemli görevler üstlenmiş Alman bilim insanlarının Türkiye’de doğan çocukları ile alanında uzman akademisyenlerin katıldığı çalıştayda “Türk-Alman İlmî Münasebetlerinin Günümüzdeki Durumu” başlıklı bildirisini sundu. Söz konusu bildiride Almanya’da yaşayan 3.500.000 Türkün ve bunların çocuklarının Alman eğitim sistemindeki yeri, mesleki ve akademik başarılarından bahseden Yıldız, Almanya’daki Türkçe eğitimi konusuna değindi. Özellikle Türkçe ve Türk kültürü öğretiminin Almanya’daki Türk vatandaşlarımız için son derece önemli olduğu vurgusunu yapan Yıldız, Türk-Alman ilişkilerinin eğitim ortak paydasında gelişim ve değişime açık olduğunu belirtti. Bu bağlamda da Türk-Alman Üniversitesinin söz konusu ilişkilerin somut bir örneği olduğunu dile getirdi. 

       Rektör Yıldız, çalıştay programı dışında ayrıca Münih ve Karlsruhe Başkonsoloslukları ile temaslar, Türk tarihi açısından önemli malzemelere ev sahipliği yapan Karlsruhe Badisches Landesmuseum ziyareti ve Türk topluluklarının temsilcileri ile bir araya gelinmesi gibi faaliyetler de iştirak etti.