Rektörlük

 

REKTÖR
Prof. Dr. Halil Akkanat

1966 yılında doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş, avukatlık stajından sonra hakimlik stajına başlamıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yüksek lisans yaparken fakültede araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamış, doktora eğitiminin ertesinde  Medeni Hukuk Anabilim Dalı’na yardımcı doçent olarak atanmıştır.

Doktora eğitimi sırasında DAAD bursu ile Heidelberg-Mannheim-Hamburg Üniversitelerinde bilimsel araştırmalar yapmış, 2005 yılında Medeni Hukuk Doçenti unvanını almıştır. 2011 yılında ise aynı kürsüye profesör olarak atanmıştır.

Prof. Dr. Akkanat 2011’de Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlık görevine, 2012’de Rektör Vekilliğine getirilmiştir. 2014 yılında Türk-Alman Üniversitesi’ne Rektör olarak atanan Akkanat, Nisan 2018’de aynı göreve ikinci kez atanmıştır.

   

REKTÖR YARDIMCISI
Prof. Dr. Zekeriya Kurşat

Prof. Dr. Zekeriya Kurşat, İstanbul Üniversitesi ve Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültelerinde özel hukukun çeşitli derslerini yürütmektedir.

Geçmişte doktora ve doçentlik çalışmaları için Almanya’da; profesörlük çalışmaları için ise Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmuştur.

Prof. Dr. Kurşat, medeni hukuk alanında çeşitli kitap ve makaleler yayınlamıştır.

2018 yılı itibariyle üstlendiği Türk-Alman Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini halen sürdürmektedir.

   
   
REKTÖR YARDIMCISI
Prof. Dr. Burhanettin Aykut Arıkan

1970 İstanbul doğumlu olan Prof. Dr. B. Aykut Arıkan, İstanbul Alman Lisesi’ni Alman Yükseköğretim Denkliği diplomasıyla (Hochschulreife Diplom) bitirdikten sonra (1990), İ.Ü. Dokümantasyon ve Enformasyon alanında lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Aynı üniversitede Bilgi ve Belge Yönetimi alanında, “Bilgi Erişimde Dil Sorunları” konusundaki doktorasını 2005 yılında tamamlayan Arıkan'ın “Bilgisayar Destekli Türkçe Tabanlı Medya İçerik Çözümleme Sistemi” başlıklı projesi, 2007 yılında TÜBİTAK’ın 1001 kodlu Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme programınca desteklenmeye layık görülmüştür.

2011 yılında İletişim Bilimleri alanında Doçent unvanı kazanan Arıkan, aynı zamanda Türk-Alman Üniversitesi Kültür ve Sosyal Bilimler Fakültesi Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü Başkanlık görevini de yürütmektedir.
 
   
 
   

ÜNİVERSİTE KOORDİNATÖRÜ
Prof. Dr. İzzet Furgaç

1950 doğumlu olan Prof. Dr.-Ing. İzzet Furgaç, İstanbul Alman Lisesi mezunudur. Berlin Teknik Üniversitesi’nde üretim tekniği alanında makine mühendisliği okuduktan sonra, araştırma görevlisi olarak aynı üniversitede çalışmaya başlamış ve Fraunhofer Enstitüsü’nün üretim tesisi ve tasarım teknik alanlarının başkanlığını yapmıştır.

Doktorasını 1984 yılında Prof. Günter Spur’un danışmanlığında tamamlayan Furgaç, daha sonra endüstri alanında yönetim pozisyonları üstlenmiş ve bağımsız girişimcilik faaliyetlerinde bulunmuştur.

Prof. Dr. Furgaç, 2004 yılında Teknoloji ve Yenilik Yönetimi alanında profesör unvanı almıştır.

2013 yılının başlarında, İstanbul’daki Türk-Alman Üniversitesi’nin Alman Konsorsiyumu’nun koordinatörlüğüne atanmıştır.

   

ULUSLARARASI İLİŞKİLERDEN SORUMLU REKTÖR DANIŞMANI
Prof. Dr. Philip Kunig

Prof. Dr. Philip Kunig, hukuk öğrenimini 1976'da Hamburg Üniversitesi’nde tamamlamış, 1980'de Afrika’daki gelişmelere ilişkin uluslararası hukuk alanındaki tezi ile doktor unvanını almıştır. 1981-1986 yılları arasında yardımcı doçent olarak çalıştığı Hamburg Üniversitesine 1986'da kamu hukuku profesörü olarak atanmıştır. 1988-1993 arasında Çevre Kanunu Hazırlık Çalışmaları için oluşturulan Profesörler Komisyonu, 1992-2000 arasında ise Berlin Anayasa Mahkemesi üyeliği yapmıştır.

Prof. Kunig, Tokyo, Pekin, Şanghay, Hanoi, Bangkok, Seul ve sıklıkla İstanbul ve Ankara’da öğretim faaliyetleri yürütmüş, tebliğler sunmuş ve misafir profesör olarak görev almıştır.

2016'da Freie Universität Berlin’den emekli olan Prof. Kunig, kuruluşundan bu yana kamu hukuku ve uluslararası hukuk dersleri verdiği TAÜ'de profesör olarak çalışmakta ve Hukuk Fakültesinin Almanya  koordinatörlüğünü yürütmektedir.

 

ÖZEL KALEM

E-Posta ozelkalem@tau.edu.tr
Tel 0216 333 30 29-30
Fax 0216 333 30 31