Haberler

TAÜ ve Borçelik Arasında İş Birliği Protokolü

26.04.2022

Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) ve Borçelik, geniş kapsamlı iş birliğini hedefleyen bir protokole imza attı. İki kurumun birlikte gerçekleştireceği ileri nesil malzeme ve teknoloji geliştirme çalışmalarını ele alan protokol kapsamında; Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri, eğitim ve katma değer yaratmaya odaklanan projeler hedefleniyor. 

TAÜ ile Türkiye’nin en büyük galvanizli çelik üreticisi Borçelik, üniversite ve sanayi iş birliğini güçlendirme yönünde önemli bir adım attı ve iki kuruluş  arasında geniş kapsamlı bir iş birliği protokolü imzalandı. İş birliği kapsamında, Türk-Alman Üniversitesi bünyesinde Dr.-Ing. Çağatay Elibol direktörlüğünde hayata geçirilmiş olan Uluslararası Yüzey Araştırmaları ve İnovasyon Merkezi* (UYAM) içinde Borçelik Ar-Ge Malzeme & Teknoloji Geliştirme Laboratuvarı kurulumu ve bu yerleşkede yürütülecek başta ileri yüzey teknolojileri olmak üzere tüm ortak ürün, test ve hizmet geliştirme çalışmaları bulunuyor.

Üniversite – Sanayi İş Birliğinde Yeni Bir Sayfa

İmza töreni; TAÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, TAÜ-UYAM Direktörü Dr.-Ing. Çağatay Elibol, Borçelik Ar-Ge, Dijital Dönüşüm, Bilgi Teknolojileri ve Yönetim Sistemleri İcra Kurulu Üyesi Baran Burat ve Borçelik Ar-Ge Direktörü B. Celal Seyalıoğlu’nun katılımlarıyla TAÜ Beykoz kampüsünde gerçekleştirildi. Tören sonrasında, Borçelik Ar-Ge faaliyetleri için tahsis edilen laboratuvar alanı ziyaret edildi. Bu arada laboratuvar alanı açılışı için ilerleyen tarihlerde ayrıca bir organizasyon düzenleneceği bildirildi.

İmza töreninde konuşan TAÜ Rektörü Akkanat, “Üniversite-Sanayi iş birliğine TAÜ olarak üst düzey önem veriyoruz. Bunun önemli göstergelerinden birisi; yüzey mühendisliği alanında ülkemizde Üniversite-Sanayi iş birliğinde önemli ve alanında tek yapılanma olan UYAM merkezimizin kurulumudur. Bu alanda ülkemizin önde gelen şirketlerinin Ar-Ge / Ür-Ge faaliyetlerine ve akademi ortaklıklarına temel teşkil edecek bir altyapıyı devletimizin katkısı ile kurmaktayız. UYAM bünyesinde oluşturulan geniş sektörel konsorsiyumun içinde yer alan firmaların, akademi iş birliğinde lokasyon avantajını da kullanmak suretiyle üniversitemizin öncelikli alanları arasında yer alan İleri Teknoloji Yeni Nesil Malzeme ve Teknoloji Geliştirme faaliyetlerinde bir adım öne geçme fırsatı yakalayacaklarına inanıyorum” sözlerini kullandı.  

UYAM Direktörü Elibol ise konuşmasında, UYAM bünyesinde Borçelik ile hayata geçirdikleri iş birliğinden duyduğu memnuniyetini dile getirirken; ticari önemi haiz, yüksek katma değerli ürünlerin geliştirilmesinin hem UYAM bünyesinde hem de Borçelik iş birliği çerçevesinde öncelikli hedefleri arasında olduğunu ifade etti. 

TAÜ ve Borçelik Ar-Ge Çalışmaları ile Çelik Sektörüne Değer Katacak

Baran Burat imza töreninde Borçelik’in Ar-Ge’ye verdiği önemi vurgulayarak şunları söyledi: “Borçelik olarak Ar-Ge ve inovasyon yolu ile değer yaratan yeni çözümler geliştirmeyi amaçlıyoruz. Yüksek katma değerli malzemelerin üretimi ile ülkemizin ihracatçı sektörlerinin tedarikçisi olma ve ülkemiz ekonomisini destekleme hedefimiz doğrultusunda malzemede farklılaşmaya odaklanıyoruz. Borçelik Ar-Ge Merkezi’nde yürüttüğümüz çalışmalarla yeni üretim ve yazılım teknolojileri ile katma değeri yüksek yeni ürünler geliştirmeye devam ediyoruz. Türk-Alman Üniversitesi ile imzaladığımız bu anlaşmayla Sanayi – Üniversite iş birliğinde yeni bir sayfa açıyoruz. Yapacağımız iş birliği ve geliştireceğimiz projelerle gerek akademik birikime gerekse de sektörün gelişmesine ve ülkemizin kalkınmasına önemli katkılarda bulunacağımıza inanıyorum.”

Kapsamlı İş Birliği 

İmzalanan protokol; yüzey işlem, fonksiyonel kaplama malzemeleri ve korozyon önleme gibi yüzey mühendisliği konuları başta olmak üzere; ileri nesil çelikler, ileri karakterizasyon, test ve analiz yöntemleri, metalik alaşımlar ve şekil alabilirlik analizleri gibi sanayi ve akademide ihtiyaç duyulan birçok alanı kapsıyor. Malzeme-ürün-tasarım geliştirme çalışmalarını, validasyon ve uygulama çözümlerini global çerçevede ele alıyor. Sürdürülebilirlik, dijital dönüşüm, akıllı üretim ve çevik yaklaşım odaklı ulusal ve uluslararası projeleri hayata geçirme fırsatlarını içeriyor. TAÜ, sanayi ile iş birliğindeki vizyonunu ülkenin ana sanayi çerçevesine genişletirken, yapılacak tüm mühendislik ve Ar-Ge/Ür-ge çalışmaları, TAÜ öğrencileri için  Borçelik’te staj ve istihdam imkanlarını beraberinde getirecek. Borçelik ise bu iş birliği sayesinde geliştirilecek yüksek katma değerli, yenilikçi ürün ve teknolojiler ile sektöründeki öncü pozisyonunu global düzeye taşıyacak.

* İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile temelleri atılan Türk-Alman Üniversitesi Uluslararası Yüzey Araştırmaları ve İnovasyon A.Ş. (UYAM A.Ş.), yüzey mühendisliği / teknolojileri alanlarında test, analiz ve ileri karakterizasyon faaliyetlerin yanı sıra özellikle çok uluslu araştırma, ÜR-GE ve inovasyon projeleri kapsamında ve bilateral teknik/bireysel know-how transferinin efektif bir şekilde sağlanması adına resmi iş birliği partneri Türk-Alman
Üniversitesi Konsorsiyumunun (K-TDU) etkin desteği ile Almanya Fraunhofer Enstitüsü modelinde bir arayüz oluşturmaktadır. Böylelikle, Türk ve özellikle Alman endüstri ve akademi dünyasının otomotiv, beyaz eşya, savunma, alüminyum ve demir/çelik sektörleri başta olmak üzere Horizont, AB projeleri gibi inovatif çalışmalarda bir araya getirilmesi sonucu üniversite-sanayi iş birliği efektif bir şekilde tahsis edilerek sektör paydaşları ile beraber ülke ekonomisi ve endüstrisine katma değeri yüksek ürünler kazandırılması hedeflenmektedir.