Haberler

Teknofest İstanbul’da Büyük Başarı

02.10.2018

Öğrencimizin de yer aldığı VIST (Vefa İnsansız Sistemler Takımı), ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen Sürü İnsansız Hava Aracı (İHA) Yarışması’nı kazandı. 

20-23 Eylül tarihleri arasında İstanbul Yeni Havalimanı’nda düzenlenen Teknofest İstanbul Uzay Havacılık ve Teknoloji Festivali, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen teknoloji yarışmalarına ev sahipliği yaptı. Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen festival kapsamındaki 14 farklı teknoloji yarışmasına, dünyanın dört yanından yaklaşık 5000 takım katıldı.

750 ekibin finalde yarıştığı festivalin yarışma konularından birini, Sürü İnsansız Hava Aracı (İHA) teknolojisi oluşturdu. Bu kategoride yarışan ekiplerden, teröristlerin bulunduğu bir çevreye birden çok İHA göndererek orada keşif ve yer tespiti yapabilecekleri, bunu sağlayabilmek için birden çok İHA’yı aynı anda kontrol edebilecek akıllı yazılımlar geliştirilmeleri istendi. Finalde ise ekiplerden geliştirdikleri algoritmalar ve taktikler doğrultusunda hava aracını simülasyon ortamında test etmeleri beklendi. Final gösterilerinin sonucunda, Endüstri Mühendisliği Bölümü 2. Sınıf öğrencimiz Mehmet Furkan Arıtürk ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Vefa İnsansız Sistemler Takımı yarışmayı galip bitirerek büyük bir başarıya imza attı.

Başta öğrencimiz Mehmet Furkan Arıtürk olmak üzere takımda yer alan tüm öğrencileri içtenlikle kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.