Haberler

Türk-Alman Üniversitesi Kampüs Açılış Töreni

25.01.2020

Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) Beykoz Kampüsü Derslikler Binası Konferans Salonu’nda 24 Ocak 2020 Cuma günü düzenlenen açılış töreninde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Merkel'in yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Başkan Vekili İbrahim Kalın, AK Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yer aldı. Alman Konsorsiyumu (K-TDU) Başkanı Rita Süssmuth, Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) Genel Sekreteri Dr. Dorothea Rüland, Alman Başbakanlık Sözcüsü Steffen Seibert, Alman Büyükelçisi Martin Erdmann başta olmak üzere Alman delegasyonu ile üniversite rektörleri, Almanca eğitim veren lise müdürleri, Güher-Süher Pekinel kardeşler gibi uluslararası sanat camiasının önemli isimleri, Türk ve Alman sanayi kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ile TAÜ akademisyenler, ve öğrencileri de açılış töreninde hazır bulundu.

TAÜ Ülkemiz Açısından Tek Örnek
Programın ilk konuşması Rektör Prof. Dr. Halil Akkanat tarafından yapıldı. Konuşmasına Türk-Alman Üniversitesinin kuruluş aşamalarını anlatarak başlayan Akkanat, eğitim-öğretim faaliyetlerini Almanca dilinde gerçekleştirmesi bakımından TAÜ’nün ülkemiz açısından tek örnek olduğunu ifade etti. Üniversite-sanayi iş birliğine hakim olarak verdikleri desteğe ithafen Bosch Türkiye, Siemens Türkiye, Mercedes Benz Türkiye, Allianz Türkiye gibi pek çok firma ve yöneticilerine teşekkür eden Akkanat, “Eğitime başladığımız ilk günden itibaren bizimle birliktedirler ve Üniversitemizin ihtiyacı olduğu türden iş birliğine hakim konumdadırlar” şeklinde konuştu. Akkanat, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile birlikte yürütülen Teknopark Projesi’nin kat ettiği aşamaları da ifade ettikten sonra “Üniversitemiz hem Alman hem de Türk’tür ve her iki topluma hizmet etmek için vardır” diyerek konuşmasını tamamladı.
Rektör Akkanat’ın ardından K-TDU Başkanı Prof. Dr. Rita Süssmuth konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Süssmuth, konuşmasında Türk-Alman Üniversitesinin kuruluş aşamasında atılan adımlara tanık olurken yaşadıklarına değindikten sonra, iki ülke iş birliği ile bu projenin hayata geçirilmiş olmasından duyduğu mutluluğu vurgulayarak sözlerine son verdi.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ise konuşmasında, “Böyle bir üniversitenin kurulmuş olmasının söz konusu ilişkilere ve ilişkilerin kurumsal bir yapıya kavuşmasına katkı sağlayacağı açıktır. Bu üniversitenin varlığı Türk ve Alman toplumlarının eğitim ve kültürel açısından daha da yakınlaşmasını sağlayacak, eğitimdeki gücünü kullanarak değerli bireyler kazanılmasına vesile olacaktır," diyerek Türk-Alman Üniversitesinin kuruluş amacının, her iki ülkenin araştırma ve eğitim alanlarındaki birikimlerinin birleştirilmesiyle akademik, kültürel ve iktisadi alana katkı sağlamak olduğunu ifade etti.
 
Türk-Alman Ortaklığının Simgesi
Tören programı, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilmesiyle devam etti. Merkel, konuşmasına Türk-Alman Üniversitesinin öğrencilere hem kendilerini hem de mensubu oldukları toplumları ilerletme fırsatı sunduğunu, iki ülke ilişkilerine zenginlik kattığını söyleyerek başladı. Eğitim köprüsüyle kurulan sivil toplum diyaloğunun siyaset ve hükümetler arası ilişkideki önemine değinerek, bilim alanında Türk-Alman ilişkilerinin köklü bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Merkel, “2013'ten bu yana faaliyette bulunan Türk-Alman Üniversitesinde, bu kampüsün açılışıyla gelecekte 6 bin öğrencinin eğitim görmesi planlanıyor,” dedi. Merkel, Türk-Alman Üniversitesinin Türkiye ile Almanya arasındaki iş birliğinin olağanüstü bir örneği olduğunu vurguladıktan sonra “Bu kampüs, öğrencilerin dünyaya açık olmasını, Türk-Alman ortaklığını simgeliyor,” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Akademik İş Birliğinin Lokomotifi
Açılış programının son konuşması, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Cumhurbaşkanı, 2013-2014 Akademik Yılında eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan Türk-Alman Üniversitesinin kısa sürede akademik iş birliğinin lokomotiflerinden biri haline geldiğini ve Türkiye'nin saygın eğitim kurumlarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ifade etti. “64'ü yabancı olmak üzere, 237 akademik personelle eğitim veren Türk-Alman Üniversitesi, öğrencilerine kendilerini çok farklı alanlarda geliştirebilecekleri uluslararası bir ortam sağlıyor. Üniversitemizin iş dünyasıyla tesis ettiği yakın diyalog sayesinde, mensuplarına Alman kuruluşlarında staj yapma imkânı tanımasını da önemli bir ayrıcalık olarak görüyorum. Üniversitemiz bünyesinde faaliyete geçecek teknopark yoluyla sanayi kuruluşlarıyla iş birliğinin daha da güçleneceğine inanıyorum. Bu teknoparkta hem Fraunhofer Enstitüsüne hem de Alman firmaların Ar-Ge merkezlerine ev sahipliği yapmak istiyoruz. Türk-Alman Üniversitesinin bu seviyeye gelmesinde katkısı ve emeği olan herkesi kutluyorum. İnşallah bizler de diğer devlet üniversitelerimize olduğu gibi Türk-Alman Üniversitesine gereken her türlü desteği vermeye devam edeceğiz," diyerek konuşmasını sürdüren Erdoğan, öğrencilerin yurt ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması için de adımlar atılacağını sözlerine ekledi.
Türkiye ziyaretine Türk-Alman Üniversitesinin kampüs açılış heyecanını paylaşarak başlayan Merkel'in projeye verdiği önemi vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi: "Siyasi hayatından önce Sayın Şansölye'nin bir bilim insanı olduğunu biliyoruz. Ayrıca Sayın Merkel'in Türkiye ile Almanya arasındaki gençlik değişim programları, eğitim ve kültürel alandaki iş birliğine katkıları 25 yılı aşıyor. 18 Nisan 1994 tarihinde imzalanan Gençliğe Yönelik Politikalarda İşbirliği Protokolü'nü Sayın Merkel'in dönemin Federal Gençlik ve Kadın Bakanı olarak ülkesi adına imzaladığını hatırlıyoruz. Sayın Merkel nezdinde Alman makamlarına üniversitemizi sahiplendikleri için ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bir buçuk asırlık Alman Lisesi gibi, Türk-Alman Üniversitesinin de Türk ve Alman dostluğunun bir sembolü haline gelmesini özellikle diliyorum."

"Ülkemizin Yükseköğrenimdeki Cazibesi Arttı"
Türkiye’nin yükseköğrenim alanındaki başarıları ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Ülkemizdeki yükseköğretim seviyesinin hem nicelik hem de nitelik olarak yükseltilmesi amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz,” diyerek üniversite eğitiminin tamamlanması için verilen destekleri vurguladı. Ayrıca yükseköğrenimde ülkemizin küresel bir marka olma yolunda olduğunu belirten Erdoğan, uluslararası öğrenci sayısının her geçen yıl artıyor olmasını, Türkiye'nin yükseköğretimdeki cazibesinin artışının bir göstergesi olarak kaydetti. Erdoğan konuşmasında yükseköğretim alanında sahip olunan tecrübenin dost ve kardeş ülkelerle paylaşılmasına verilen öneme değinirken, Türk-Alman Üniversitesinin başarısının bu anlamda örnek teşkil edeceğini şu sözlerle ifade etti: "Üniversitelerimizdeki nitelikli akademik personel ihtiyacını karşılamak üzere her yıl yurt dışına dünyanın en iyi okullarında öğrenim görmek üzere ciddi miktarda öğrenci gönderiyoruz. Sadece bizim yurt dışına gitmiş vatandaşlarımızın değil, diğer ülkelerde yetişmiş bilim adamlarının, araştırmacıların, akademisyenlerin de ülkemize gelmesinin yolunu açıyoruz. Beklentimiz, ülkemizin nitelikli yabancı öğretim elemanları için de cazip hale gelmesi, bir başka ifadeyle beyin göçünün çekim merkezlerinden biri durumuna dönüşmesidir. Türk-Alman Üniversitesi de bu vizyon çerçevesinde ortaya çıkan ve başarılı bir şekilde uygulamaya konulmuş olan bir projedir. Aynı şekilde ülkemizde Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Türk-İtalyan Üniversitesi gibi ortak üniversitelerin kurulmasına ilişkin çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmaların en kısa zamanda olumlu bir şekilde sonuçlandırılmasını temenni ediyoruz. Türk-Alman Üniversitesinin başarısı, bu anlamda yeni ortak üniversitelerin kuruluş süreçlerinde örnek teşkil edecektir. Bu vesileyle ülkemizde daha fazla Alman vatandaşının yükseköğrenim görmesini ve daha fazla öğretim görevlisinin araştırma faaliyetlerinde bulunmasını arzu ettiğimizi de vurgulamak isterim." Erdoğan, Türk-Alman Üniversitesinin eğitim ve sosyal tesis binalarının hayırlı olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.
Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Halil Akkanat tarafından günün anısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a miğfer, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e sırçalı saray aynası takdim edildi. Açılış programı, Erdoğan ile Merkel’in yanı sıra  bakanlar ve milletvekillerinin kurdele kesimini gerçekleştirmesinin ardından sona erdi. Kurdele kesimi sırasında Erdoğan, "Özellikle ev sahiplerinden biri olarak sizlere ömür boyu başarılarla dolu bir süreç temenni ediyorum." ifadelerini kullanırken Merkel ise öğrencilere, öğretmenlere ve fakülte üyelerine başarı dileklerini iletti.