Haberler

TAÜ Öğrencilerinin Corona Virüs Araştırmaları Uluslararası Akademik Dergilerde

13.04.2020

Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) Fen Fakültesi 2. sınıf öğrencilerinden Sunay Yağız Mandacı, Murat Çalışkan, Furkan Sarıaslan, Şule İrem Çağlayan ve İbrahim Yağız Akbayrak, TAÜ Fen Fakültesi Moleküler Biyoteknoloji Öğretim Üyesi Dr. Orkide Coşkuner Weber ile birlikte yürüttükleri bilimsel araştırmalarla uluslararası alanda ilgi görüyor. Öğrencilerin Alzheimer hastalığının merkezinde yer alan amyloid proteini üzerinde yaptıkları çalışmayı içeren makale yayınlanmak üzere ABD’de yüksek prestijli bir dergiye gönderildi. 

Corona Virüsünün Sulu Ortamdaki Şekli ve Yapısı İncelendi

Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının mekanizması ile Corona virüsünün sulu ortamdaki şekli ve yapısı üzerine çalışan öğrencilerin, var olan kuvvet alan parametreleriyle Parkinson hastalığında düzensiz şekle sahip synuclein proteinin konformasyonlarını sulu ortamda araştırmasına dair sonuçlar bu yıl bilim dünyasının prestijli dergilerinden Chemical Biology & Drug Design’da yayınlandı. 

Çalışma Sonuçları ABD’ye Gönderildi

Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının yanında, Corona virüsünün yapısına dair de çalışmalar yürüten grubun ilaç ve aşı dizaynı için büyük önem arz eden araştırma sonuçları, yine ABD’de bilimsel bir dergiye yayınlanmak üzere gönderildi. Öğrencilerimizin akademik başarılarının devamını diliyoruz.