Haberler

Su Sorununa 25 Litre Belgeseli

17.12.2020

National Geographic’in Finish iş birliği ile oluşturduğu ve sanatçı Gökhan Özoğuz rehberliği ile hazırladığı belgesel projesi, olası küresel su kıtlığı sorununu Dünyanın sayılı metropollerinden olan İstanbul’u odağına taşıyarak Türkiye açısından ele alıyor. İçeriğinde 2040 yılında geçen kısa bir öyküye de yer verilen belgesel, gelecekte su tüketiminin karneye bağlandığı ve bireylere günlük tüketimleri için sadece 25 litre su hakkı tanındığı kurgusundan yola çıkıyor.
 
TABLO KARANLIK
Belgeselde kişi başı ‘doğrudan’ (bahçe sulamak, araç yıkamak, banyo yapmak vb.) ve ‘sanal’ (tüketilen herhangi bir ürünün yetişmesi, üretilmesi, nakliyesi vb. için gerekli olan su) olmak üzere tüketilen su miktarı ile ilgili gerçek veriler yer alıyor. Buna göre Türkiye’de yirmi yıl önce kişi başına düşen yıllık su miktarı 4.000 metre3 iken, günümüzde bu rakamın 1.430 metre3’e düştüğü ifade ediliyor. Bu rakamlar bile yeterince ürkütücüyken, kişi başı reel harcamanın 1.615 metre3 olduğu belirtiliyor. Bu da Türkiye’de şimdiden kişi başı yıllık 185 metre3 su açığı olduğu anlamına geliyor. Belgeselde görüşlerine yer verilen bilim insanları, özellikle İstanbul gibi büyük kentlerde su kaynaklarının gitgide kurumasına neden olarak nüfus artışını, betonlaşmaya yol açan hızlı kentleşmeyi, iklim koşullarındaki değişiklikleri, yinelenen kuraklıklar gibi olumsuz koşulları gösteriyor.
 
ÇÖZÜM: SU MEVCUTKEN KORUNMALI
Dünya üzerinde suyun yerine geçebilecek herhangi bir madde bulunmaması ve bu nedenle suyun mevcutken korunması gerektiği fikrinden hareketle oluşturulan belgeselde, alınabilecek önlemlere de yer veriliyor. Atık suların geri kazanıldığı ve suyun bu yolla defalarca kullanılabilir olmasını sağlayan teknolojilerin yanı sıra, özellikle hane içinde önlem alınmasının ne denli önemli olduğunun altı çiziliyor. Bireylerin günlük hayatta kullandıkları suyun karşılıkları litre bazında verilirken, yanlış kullanım alışkanlıklarının değiştirilmesi ve tasarruflu su kullanımına geçilmesinin yararları üzerinde duruluyor. Bu doğrultuda bireyler, su ayak izlerini hesaplamayı ve ayak izlerini nasıl azaltabileceklerini öğrenmeleri için Yarının Suyu Web Sitesine (www.yarininsuyu.com) yönlendiriliyor.
 
Belgeseli izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=w4pPjndoxKc&t=9s