Haberler

Uluslararası Yarışmada TAÜ Öğrencisinin Büyük Başarısı

15.06.2022

TAÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Hazırlık Sınıfı öğrencimiz Yavuz Bülent Yurduseven, katıldığı Uluslararası Regeneron ISEF 2022’de 'USA Ulusal Güvenlik Ajansı Araştırma Ödülü' kategorisinde 3.lük ve Matematik kategorisinde ilk 4’e verilen 'Büyük Ödül'de 4.lük olmak üzere 2 ödüle birden layık görüldü.

Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması (International Science and Engineering Fair), Society for Science & the Public adlı dernek tarafından ve birçok başka kurumsal, akademik sponsorlar ile birlikte, ABD’nin çeşitli şehirlerinde düzenlenen ve her yıl birçok ülkeden 1.100’ün üzerinde projeyle yaklaşık 1.800 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen bir yarışma. ABD’nin Georgia eyaletinin başkenti Atlanta şehrinde düzenlenen yarışmaya bu yıl 63 ülkeden 1.140 projenin sahibi 1.750 öğrenci katıldı.

Yarışmaya katılan projeler, TÜBİTAK tarafından 53 yıldır düzenlenen 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda ön değerlendirme, bölge değerlendirmesi, final değerlendirmesi ve uluslararası proje yarışmalarına katılacakların belirlenmesi olmak üzere 4 aşamadan geçerek belirlendi.

Bu yıl Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışmasında ülkemizi temsil eden 13 proje arasından 3 proje özel ödül, 4 proje ise Regeneron ISEF büyük ödülü kazandı. 

Yarışmaya katılan ve bir özel bir de büyük ödül alarak ülkemizi uluslararası alanda başarıyla temsil eden öğrencimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.