Haberler

Yaratıcı Medya Laboratuvarı Lansmanı Gerçekleştirildi

31.05.2022

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın destekleriyle Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) bünyesinde kurulan Yaratıcı Medya Laboratuvarının (YAMEDLAB) açılışı, 31 Mayıs Pazartesi günü TAÜ Beykoz Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Açılışta çok sayıda misafirin yanı sıra TAÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. B. Aykut Arıkan da yer aldı. 

Açılış, YAMEDLAB’ın bulunduğu Genel Bilgisayarlar Laboratuvarı Binası’nda gerçekleştirildi. Proje Yürütücüsü Arş. Gör. Büşra Fadim Sarıkaya’nın açılış konuşmasının ardından Rektör Yardımcısı Arıkan da projeyle ilgili kısa bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Prof. Dr. Cem Sefa Sütçü, veri bilimi ve algoritmalar konulu bir sunum gerçekleştirdi. Yeni medya teknolojileriyle değişime uğrayan bilim dalları ve veri bilimin önemine vurgu yapan Sütçü, konuşmasında YAMEDLAB gibi projelere destek verilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Yaratıcı Endüstriler Desteklenmeli

Sütçü’nün sunumunun ardından İSTKA Genel Sekreteri Erkam Tüzgen konuşmasını gerçekleştirdi. Üniversiteler bünyesinde geliştirilen yeni medya konulu yaratıcı endüstriler kapsamındaki projelere destek vermekten mutluluk duyduklarını ifade eden Tüzgen, yaratıcı endüstriler dahilindeki proje sayılarının artırılmasına dikkat çekti. Açılış töreninin son konuşmacısı olan  Rektör Akkanat konuşmasında yeni medya ve iletişim çağına vurgu yaptı. 

YAMEDLAB Bünyesinde 6 Farklı Laboratuvar 

YAMEDLAB, bünyesinde bulundurduğu altı farklı laboratuvarla Türkiye’de veri bilimi destekli sosyal bilimler çalışmalarında öncü olmayı hedefliyor. Laboratuvarlar, sosyal bilimler ile matematiksel bilimlerin interdisipliner olarak çalışılmasına katkı sağlayarak, ilgili alanlarda yetkin kişilerin çalışmalarına imkan tanıyacak.