Haberler

Uluslararası E-Parlamento Gençlik Oturumu

12.05.2022

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD)’nın gelişen teknolojilerin demokratik alanlara adapte edilmesi ve gençlerin bu alanda katılımcılığının artırılması amacıyla WALD Gençlik Akademisi bünyesinde oluşturduğu, gençlerin liderle bir araya gelmesine olanak tanıyan çevrimiçi platformu “e-parlamento” oturumlarının ikincisi, 11 Mayıs 2022 tarihinde Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) Beykoz Kampüsü’nde gerçekleştirildi. 

Bugünün ve Geleceğin Liderleri Bir Arada

Birleşmiş Milletler Türkiye, AB Delegasyonu, WALD Vakfı, Beykoz Belediyesi ve Türk-Alman Üniversitesi temsilcileri ile Türkiye, Amerika, Belçika, Hollanda, Romanya ve Uganda’dan öğrencilerin ortak bir platformda buluşmasını sağlamak üzere hibrit formatta düzenlenen toplantının açılış konuşmasını TAÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat’ın yaptı. İklim krizi ve kentleşme oranlarının dünya ölçeğinde eriştiği boyutlar doğrultusunda ‘Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları’ hedefine yönelik görüşlerin paylaşıldığı oturum, bugünün liderleri ve geleceğin liderlerini farklı bakış açıları geliştirmek üzere ortak bir zeminde buluşturdu. 

Yeşil Gelecek İçin Sürdürülebilir Şehirler

WALD Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’ın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu temsilcisi Angel Gutierrez Hidalgo de Quintana, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, ve Türk-Alman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. B. Aykut Arıkan hem salonda bulunan hem de çevrimiçi olarak e-parlamentoya katılan öğrencilerin sorularını yanıtladı.
Yeşil gelecek için sürdürülebilir kent stratejileri ve uygulama örneklerinden bahsedilen e-parlamentoda, demokratik katılımcılık ilkesinin geliştirilmesi ve sorunların çözümüne katkıda bulunulması amacıyla katılımcıların düşünceleri anket programları yoluyla toplandı ve gençlerin yaşam alanı perspektifleri üzerine değerlendirmeler yapıldı.