Tüm Haberler

“Almanya, Türkiye ve AB için Yeni Siyasi Zorluklar – 2022” Sempozyumu

Türk-Alman Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Türkiye ve AB Araştırmaları Merkezi (CETEUS) tarafından Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) iş birliğiyle “Almanya, Türkiye ve AB için Yeni Siyasi Zorluklar – 2022” başlıklı uluslararası bir sempozyum gerçekleştirildi.

Yaratıcı Medya Laboratuvarı Lansmanı Gerçekleştirildi

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın destekleriyle Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) bünyesinde kurulan Yaratıcı Medya Laboratuvarının (YAMEDLAB) açılışı, 31 Mayıs Pazartesi günü TAÜ Beykoz Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Açılışta çok sayıda misafirin yanı sıra TAÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. B. Aykut Arıkan da yer aldı.

Geleceğin Yanında Ol (BE4FUTURE)

"Geleceğin Yanında Ol (BE4FUTURE)" başlıklı proje Avrupa Birliği tarafından desteklenmeye hak kazandı.

TÜBİTAK-BİDEB 2209 Proje Desteği Başarısı

Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin hazırlamış oldukları 17 proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Uluslararası E-Parlamento Gençlik Oturumu

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD)’nın gençleri liderlerle bir araya getiren çevrimiçi platformu olan ‘e-parlamento’ oturumlarının ikincisi 11 Mayıs 2022 tarihinde Türk-Alman Üniversitesi Beykoz Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

TAÜ ve Borçelik Arasında İş Birliği Protokolü

Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) ve Borçelik, geniş kapsamlı iş birliğini hedefleyen bir protokole imza attı. İki kurumun birlikte gerçekleştireceği ileri nesil malzeme ve teknoloji geliştirme çalışmalarını ele alan protokol kapsamında; Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri, eğitim ve katma değer yaratmaya odaklanan projeler hedefleniyor.

Bireysel Başvuru Yarışması’nda İkincilik

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Bahçeşehir Üniversitesi Üniversiteler Arası Varsayımsal Bireysel Başvuru Yarışması’nda Elif Ece Öner, Selin Çengel, Ulaş Giray Kırımoğlu, Begümhan Arat ve Elif İkra Savrun’dan oluşan Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi ekibi ikinci oldu.

Kültür, Göç ve İletişim Çalıştayı

Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) Kültür ve Sosyal Bilimler Fakültesi ile Heidelberg Üniversitesi’nin ortak etkinliği olan “Kultur, Migration und Kommunikation” (Kültür, Göç ve İletişim) başlıklı çalıştay, 31 Mart-1 Nisan 2022 tarihlerinde YDYO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

TAÜ’de Fahri Doktora Töreni

Kuruluşundan bu yana TAÜ’nün gelişimine çok değerli katkılarda bulunan Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Prof. Dr. Rita Süssmuth ve Prof. Dr. İzzet A. Furgaç Üniversite Senatosu tarafından fahri doktora payesi ile onurlandırıldı.

Almanya İstanbul Başkonsolosunu Ağırladık

TAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) “İktisadi ve İdari Bilimlerde Güncel Konular” başlıklı seminer serisi kapsamında 22.03.2022 tarihinde Almanya İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht, TAÜ öğretim üyeleri ve öğrencileri ile bir araya geldi.

AHK Türkiye’den TAÜ’ye Bağış

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK Türkiye),  her iki ülkenin genç nesillerini eğitimde desteklemek amacıyla gerçekleştirdiği maddi destek kapsamında 22.03.2022 tarihinde düzenlenen bir törenle Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) öğrencilerini de desteklemek amacıyla TAÜ’ye bağışta bulundu.

Almanya’daki Türk Varlığının 60 Yılı Sempozyumu

Türk-Alman Üniversitesi ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı iş birliğinde düzenlenen Almanya’daki Türk Varlığının 60 Yılı Sempozyumu 31 Ocak-1 Şubat 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Hayvan Refahının Öncü Markaları Ödüllerini Aldı

Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) tarafından 22 Aralık’ta  düzenlenen Hayvan Refahı Ödülleri Töreni’nde, Türkiye’de hayvan refahı alanında örnek teşkil eden firmalar ödüllendirildi.

İşletme Konferansı “2nd Annual Business Administration Conference (ABAC) on Digital Challenges and Strategies in a Post-Pandemic World”

Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) İşletme Bölümünün, Bielefeld Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile birlikte Siemens Türkiye ve DAAD sponsorluğunda düzenlendiği ‘2nd Annual Business Administration Conference on Digital Challenges and Strategies in a Post-Pandemic World’ başlıklı konferans 18-19 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleştirildi. 

TÜBİTAK-BİDEB 2209/A Proje Desteği Başarısı

Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin hazırlamış oldukları 2 proje önerisi TÜBİTAK-BİDEB 2209/A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.

Bilimsel Yayın ve Atıf Sayısı Başarısı

Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şafak Gökhan Özkan, 2020 yılı bilimsel yayın ve atıf sayısı bakımından alanında ilk yüzde 2’lik dilimde yer aldı. 

Kültürlerarası Yönetim Konferansı

Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Kültürlerarası Yönetim Bölümü'nün düzenlediği ‘Towards Constructive Intercultural Management: A conference on research approaches and perspectives’ adlı uluslararası konferans 7-8 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleştirildi.

TÜBİTAK-BİDEB 2209/B Proje Desteği Başarısı

Fen Fakültesi Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Bölümü ile Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin hazırlamış oldukları 9 proje önerisi TÜBİTAK-BİDEB 2209/B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2021/1 Dönemi başvurularının sonucunda destek almaya hak kazandı. 

TAÜ Araştırma Laboratuvarları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ALUAM) Kullanıma Açıldı

Hibrit stajın online kısmını Şubat ayında tamamlayan Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden gönüllü 20 öğrenci, stajın uygulama kısmını ALUAM Eğitim Atölyesinde tamamladı. Stajyerler, BSH Çerkezköy firması eğitim atölyesi yöneticiliğinden emekli olan Herr Kuntze danışmanlığında, Topkapı Okulları İkitelli OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eğitimcileri eşliğinde mekanik ve elektrik alanlarında endüstriye yönelik uygulama örnekleri ile temel el becerisi kazandılar.Videoya ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

SAP Dual Study Programı Türk-Alman Üniversitesi’nde Başlıyor

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında lider SAP ile Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) arasında gençlere dijital beceriler katacak iş birliği anlaşması imzalandı.