Haberler

Üniversitemizin 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Dersi Prof. Dr. Erhan Afyoncu Tarafından Gerçekleştirildi

03.10.2022

Prof. Dr. Erhan Afyoncu’nun "Modern Dünyanın Oluşumunda Osmanlı İmparatorluğunun Rolü" konulu Türk-Alman Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Dersi, 3 Ekim 2022 tarihinde TAÜ Derslikler Binası Konferans Salonunda gerçekleştirildi. 

Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız, Genel Koordinatörümüz Prof. Dr. Ferit Küçükay, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Aysel Uzuntaş, Prof. Dr. Hamide Özden Özkaya Ferendeci, Prof. Dr. Ali Gökhan Yavuz, fakülte dekanları ve öğretim üyelerimiz ile öğrencilerimizin katıldığı açılış dersi programı, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimiz anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile açıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız; “Türk-Alman Üniversitesi ailesi olarak iyi bir başlangıcın fitilini hep birlikte yakıp 2022-2023 akademik yılı boyunca bilim ateşini sürekli canlı tutmaya çalışacağız. Bilimden aldığımız güçle gelişmenin, ilerlemenin, kendimize ve insanlığa faydalı olabilecek icraatların mimarı olmak için çaba sarf edeceğiz” ifadelerini kullandı. Ulusal ve uluslararası akademik camiada seçkin bir “Türk-Alman Üniversiteli” etiketi yaratma hedefine dair en önemli dinamiğin akademik/idari kadro ve öğrencilerle oluşturulacak sinerji olduğunun altını çizen Rektör Yıldız, “En iyi olma yolunda hep birlikte çok değerli adımlar atacağımız yeni bir akademik yılın arifesindeyiz. Şunu unutmayalım ki birlikte ve uyum içerisinde hareket etmek, atığımız adımları anlamlı kılacaktır” dedi. 

Rektörümüzün ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen TAÜ Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ferit Küçükay, Üniversitemizin uygulamaya yönelik çalışmaları ile çok kültürlü atmosferinden, Almanya’daki partner üniversiteler ve Alman endüstrisindeki yakın iş birliklerinden söz etti. Küçüay, “TAÜ gelecekteki yaşamınıza hazırlanmanız için size ideal bir forum sunmaktadır” diyerek seslendiği öğrencilere çalışmalarında başarılar diledi.

Programda konuşan Türk-Alman Üniversitesi İklim Elçisi öğrencimiz Ece Ay ise, küresel ısınma ve iklim değişikliği ile ilgili evrensel ve yasal bağlayıcılığı bulunan Paris İklim Anlaşması çerçevesinde ülkemizde yürütülen “İklim Elçileri” hareketine vurgu yaptı. “81 ilden 209 iklim elçisi arkadaşım ile gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakabilmek için canla başla çalışmalarımıza devam ediyoruz” diyen Ay, iklim krizi ile mücadele çağrısında bulundu. 

Hande Baş ve Enes Ayduvan tarafından keman ve gitar ile enstrümantal olarak icra edilen müzik dinletisinin ardından 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Dersini vermek üzere Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu sahneye davet edildi. "Modern Dünyanın Oluşumunda Osmanlı İmparatorluğunun Rolü" konulu ders kapsamında Prof. Dr. Afyoncu, Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıl süren hâkimiyeti boyunca izlediği siyasî ve dinî politikalarla günümüz dünyasının şekillenmesindeki en önemli aktörler arasında yer aldığını vurguladı. Bugün 30 ülkenin tamamının, 20 ülkenin de bir kısmının asırlarca Osmanlı idaresi altında bulunduğundan ve bunların pek çok karakteristiğinin bu dönemde şekillendiğinden söz eden Rektör Afyoncu; Rumeli fetihleri sayesinde Balkanlarda Ortodoksluğun yaşanması, Avrupa millî monarşilerinin yok olmaktan kurtulması, Protestanlığın Almanya’da yayılması, Kuzey ve Doğu Afrika’nın sömürgeleşmekten ve Hristiyanlaşmaktan kurtulması; Rus, Macar, İspanyol başta olmak üzere pek çok Avrupa devletinde Osmanlı ordusunun askerî etkileri başlıkları altında Osmanlı hâkimiyetinin günümüz dünya politikasına etki eden yönlerini açıkladı. Prof. Dr. Afyoncu, tüm bu yönleriyle Osmanlı İmparatorluğu’nun dünya tarihinde derin izler bıraktığını ve modern dünyanın şekillenmesinde büyük rol oynadığını ifade etti.  

Açılış dersinin sona ermesiyle Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Yıldız, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu’ya hediyesini takdim etti. Davetlilerin fuaye alanındaki sohbetinin ardından Türk-Alman Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Dersi programı sona erdi.