Haberler

Mevlüde Genç Kütüphanesi Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı

31.10.2023

Türk-Alman Üniversitesinin modern yapıda inşa edilen Mevlüde Genç Kütüphane binasının açılış töreni gerçekleştirildi. Törende açılış konuşması yapan YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Haldun Göktaş, “Bilgi üretimi ve üretilen bu bilgilerin öğrencilere aktarımı misyonunu üstlenen üniversitelerin bu görevini yerine getirmelerinin başında en hayati birimleri olarak kütüphaneleri gelmektedir. Akademisyenlerin ve öğrencilerin tüm dünyada üretilen bilgiye erişimlerini kolaylaştıran ve kolaylaştırdıkça da üniversitelerdeki eğitim öğretim, araştırma geliştirme faaliyetlerinin kalitesini doğrudan yükselten üniversite kütüphaneleri, yüksek seviyede bilgi üreten üniversitelerin görünmez kahramanıdır. İyi bir kütüphanenin başarılı bir akademik hayatın yadsınamaz bir parçası olduğunu da söylemek isterim. Merhume Mevlüde Genç Kütüphanesinde görev alacak olan kütüphaneci arkadaşlarımızı da bilgiye erişimi kolaylaştırma yolunda gerçekleştirecekleri çalışmalardan ötürü tebrik ediyorum. Bugün açılışı yapılan Merkez Kütüphane'ye adı verilen ve bundan bir yıl önce aramızdan ayrılan merhume Mevlüde Genç'i de bu vesileyle bir kez daha anıyorum,” dedi.

Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht, “Bugün burada kütüphaneye Mevlüde Genç adının verilmesi çok önemli bir olaydır. İki halkın birlikteliği için bir semboldür. Ailesinin burada olması çok güzel ve kendilerine teşekkür ediyorum,” dedi.

Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, “Mevlüde Genç’in ailesi başta olmak üzere bugün buradaki herkese hoş geldiniz diyorum. Solingen’de yaşanan olaylar olduğunda ben bir öğrenciydim. Orada Türk öğrenci topluluğunun başındaydım. Aslında böyle korkunç olaylar meydana geldiğinde evlerden nasıl çıkılabileceğine dair provalar yapılmaktaydı. Bu kütüphane böyle bir korkunç olayı temsil etmiyor. Bilakis olayların akabinde Mevlüde Genç Hanımefendinin gösterdiği örnek davranışı temsil ediyor. Sayın Genç, nefret yerine barışın daha önemli olduğunu ifade etti. Bu nedenle Mevlüde Genç’in ismi birlikteliği ve iyiliği temsil ediyor,” dedi.

“Bilge Ana Mevlüde Genç”, anma konuşması yapan Merhume Mevlüde Genç’in Torunu Özlem Genç,  “Türk-Alman Üniversitesi Merkez Kütüphanesine Mevlüde Annenin adını veren herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu onun kesinlikle hak ettiği bir onur. Onun sevgisi, bağlılığı ve bilgeliği her zaman kalbimizde yaşayacak. Bu kütüphane öğrenmenin, yaratıcılığın ve dostluğun bir araya geldiği bir yer olsun. Türk-Alman dostluğu adına ve Mevlüde Genç’in anısına hepinize kalbimden teşekkür ediyorum,” dedi.

Kurdele kesiminin ardından tören sona erdi. İki gün süren program, 31 Ekim 2023 Salı günü sonuna kadar fakültelerin düzenlediği paneller, konferanslar, atölyeler ve çeşitli etkinliklerle devam etti.

Mevlüde Genç Kimdir?
(5 Şubat 1943, Amasya - 30 Ekim 2022, Solingen)

Türk-Alman barış elçisi. Alman ve Türk kamuoyunda "Bilge Ana" adı ile tanındı.

Mevlüde Genç 1970 yılında Almanya’ya işçi olarak giden eşinin yanına 1979 yılında göç etti ve ailesi ile birlikte Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlı Solingene’e yerleşti. 29 Mayıs 1993 gecesi Solingen’de Genç ailesinin oturduğu ev, ırkçı bir saldırı sonucu kundaklandı. Bu yangında Genç ailesinin 5 üyesi hayatını kaybetti: Gürsün İnce (27), Hatice Genç (18), Hülya Genç (9), Saime Genç (4) ve Gülistan Öztürk (12).

Mevlüde Genç, Solingen’de yaşanan faciaya rağmen, katıldığı toplantı ve etkinliklerde her zaman barışı, hoşgörüyü ve sevgiyi ön plana çıkardı ve nefret söylemlerini reddetti. “Geceleri ağladım, gündüzleri çocuklarımın yüzüne güldüm. Onlar üzülmesin, kalplerinin içine nefret girmesin diye…” sözleri ile duygularını dile getiren Mevlüde Genç, Türk-Alman ilişkilerinin barış içinde yürümesi için çaba harcadı. Vefatına kadar Türklerin Almanya’ya uyumu konusundaki çalışmalara katkı sağladı. Geçirdiği kalp krizi sonucu 79 yaşında Solingen’de hayata gözlerini yumdu.

Mevlüde Genç, aldığı birçok ödülün yanı sıra Almanya'da Federal Almanya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı (1996) ve Türkiye'de Büyük Devlet Madalyası (1995) ile ödüllendirildi.

Mevlüde Genç, Almanya’ya göç eden Türk işçilerinin sembolüdür.