Haberler

Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) Eğitimde 10. Yıl Kutlamaları ve Mevlüde Genç Kütüphanesi Açılış Töreni Gerçekleştirildi

31.10.2023

Türk-Alman Üniversitesinde Eğitimde 10. Yıl Kutlamaları ve Mevlüde Genç Kütüphanesi Açılış Töreni düzenlendi. 30 Ekim 2023 Pazartesi günü D Blok Konferans Salonu’nda Gazeteci Ali Aslan’ın moderatörlüğünde başlayan törene; YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Haldun Göktaş, TAÜ Konsorsiyumu Başkanı Prof. Dr. Rita Süssmuth, Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht, DAAD Temsilcisi Stefan Bienefeld, Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Yıldız, TAÜ-Konsorsiyumu Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ferit Küçükay, Bakü Slavyan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Anar Nağıyev, Beykoz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahman Muhammed Uludağ, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bilgin, Passau Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ulrich Bartosch, Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bekir Sami Yılbaş Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Hüseyin Gelis, Mevlüde Genç’in torunu Özlem Genç, Almanya ve Türkiye’den misafirler, üniversite personeli ve öğrenciler katılım gösterdi. 

Programı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bir kutlama mesajıyla teşriflendirdi. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, kutlama mesajında, “Açılışı yapılan kütüphaneye ismini verdiğiniz Mevlüde Genç Hanımefendiyi ve 1993 Solingen Faciasında kaybettiğimiz aile fertlerini rahmetle yâd ediyorum. Bu sene 10’uncu kuruluş yıl dönümünü kutlayan Türk - Alman Üniversitesi’nin bütün mensuplarını kutluyor, her birine ayrı ayrı üstün başarılar temenni ediyorum. Dost ve müttefik Almanya ile siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ve insani boyutları bulunan köklü ilişkilerimize büyük önem atfediyoruz. Almanya’da yaşayan 3 milyondan fazla insanımızı iki ülke arasında beşeri bir köprü olarak görüyoruz. Türkiye’ye yerleşen Alman vatandaşları ve günden güne büyüyen ticari ilişkilerimiz de aramızdaki dostluğun en bariz göstergeleridir. İki ülke arasındaki işbirliğini akademiye taşıyan Türk-Alman Üniversitesi, bugün beş fakülte, bir yüksekokul ve iki enstitüsü ile kuruluş hedeflerini gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Tarih boyunca her zaman iletişim, işbirliği ve dayanışma içinde olmuş Türkiye ile Almanya arasındaki dostça münasebetlerin bundan sonra daha da güçleneceğine yürekten inanıyorum. Bu duygularla eğitimde 10’uncu yılınızın ve Merkez Kütüphanenizin hayırlı olmasını diliyor, sizleri saygıyla, sevgiyle selamlıyorum,” dedi.

Program kapsamında selamlama konuşmasını gerçekleştiren Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Yıldız, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına denk gelen bu yılda üniversitemizin eğitimde 10. yılını kutlamak bizler için büyük bir onur ve mutluluk kaynağıdır. Türkiye ile Almanya arasındaki yoğun ticari ilişkiler göz önünde bulundurulduğunda, üniversitemiz açısından Türk ve Alman ekonomileriyle yakın iş birliği çok büyük anlama sahiptir. Bu nedenle hedefimiz sanayi ile ortak araştırma projeleri ile inovasyon, teknoloji ve dijitalleşme alanlarında lider kurumlardan biri haline gelmektir. Bu kapsamda üniversitemizde çeşitli araştırma projeleri de yürütülmektedir. Diğer yandan ileri araştırmalara odaklanacak ve büyük araştırma projeleri yürütecek bir araştırma enstitüsü kurulması için Alman ortaklarımızla çalışmalarımız devam etmektedir. Üniversitemizdeki gelişmeler sadece öğretim ve araştırma alanında değil, kampüsteki sosyal yaşamda da kendini göstermektedir. 10 yıl önce geçici binalarda ders vermeye başlayan üniversitemizin bugün yeni bitmiş modern binalarda eğitim-öğretim hizmetleri sunan bir kampüsü bulunmaktadır. Bu kampüs içerisinde derslikler, amfiler, konferans salonları, araştırma laboratuvarları, bugün törenle açacağımız ve barış elçisi merhume Mevlüde Genç’in adını vereceğimiz donanımlı Merkez Kütüphane; öğrenci ve diğer çalışanlara hizmet veren sosyal alanlar bulunmaktadır,” dedi.

Rektör Yıldız’dan sonra söz alan TAÜ-Konsorsiyumu Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ferit Küçükay, “Merkezi üniversite giriş sınavı sonuçlarına göre ülke çapında giderek sayıları artan en iyi öğrenci adayları TAÜ'de okumayı tercih ediyor. Örneğin, bu güz döneminde TAÜ’ye yeni kayıt yaptıran öğrenciler, Yüksek Öğretim Kurumu Sınavlarına katılan 3 milyondan fazla adayın binde 0,5 ile 3'ünü teşkil eden en iyileri arasında yer alıyorlar. Bu da, TAÜ’nün tüm lisans programlarının, kısa bir süre içerisinde, tüm Türk üniversiteleri arasında ilgili sıralamalarda en iyi konumlarda yer aldığı anlamına gelmektedir. Bununla birlikte TAÜ mezunlarının iş dünyasında tercih edilme oranı yüksektir,” dedi.

Kutlama konuşmaları kapsamında sahneye gelen Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht, “Türk-Alman Üniversitesi, 10 yıl önce eğitim vermeye başladığından bu yana adından söz ettiriyor. “Alman menşeli eğitim“ Türkiye'de ve ülke sınırlarının ötesinde de popüler. TAÜ mezunlarına özellikle sanayide büyük talep var. Öğretimin önemli ölçüde uygulama odaklı olması, TAÜ’yü diğer üniversitelerle karşılaştırıldığında benzersiz kılıyor. Bundan sonra üniversitenin bu saygınlığını korumak için çalışmalıyız,” şeklinde konuştu.

Ardından konuşan DAAD Temsilcisi Stefan Bienefeld, “Bugün Alman-Türk bilimsel ilişkileri oldukça geniş bir tabana oturmuş olup üniversitelerimiz arasında 2022-2023 kış döneminde 1.300'ün üzerinde iş birliği bulunmaktadır. Alman üniversitelerindeki Türk öğrencilerin sayısı son yıllarda artıyor. Bu durum Türkler için en popüler hedef ülke olarak Almanya'yı ilk sıraya koyarken ABD'nin ve İngiltere'nin de önünde yer alıyor. DAAD ayrıca 14 yıl boyunca İstanbul'da Türk-Alman Üniversitesinin kurulmasıyla 1.500'den fazla Alman'ı Türkiye'de okumak veya araştırma yapmak üzere ağırladı. Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ve akademik farklılıklar yapıcı bir şekilde köprü oluşturmuş ve şu anda devam etmektedir. Mezunlarınız ülkelerimiz arasında doğru zincir halkaları, köprüler olacak, çeşitli ilişkilerimizi, siyaseti, ekonomiyi ve sivil toplumu güçlendirecektir,” dedi.

YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Haldun Göktaş ise kutlama konuşmasında, “Bugünkü kutlama ve tören, 29 Ekim 2023 Cumhuriyetimizin 100. yıldönümü bağlamında da büyük önem taşımaktadır. Cumhuriyetimizin 100. yılını en içten dileklerimle kutluyorum. Yükseköğretim Kurulu'nun nitelikli insan kaynağının oluşumuna verdiği önem ve değer, bu bağlamda uluslararasılaşma stratejisinde özellikle belirgindir. Bu anlamda Türk-Alman Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu'nun uluslararasılaşma stratejik hedefleriyle tamamen uyumludur.  Türk-Alman Üniversitesi'nin uluslararası öğrenciler için bir cazibe merkezi olması ve çok sayıda uluslararası nitelikli öğretim elemanını istihdam etmesi; Türk ve Alman ortakların birlikte oluşturdukları müfredat ve uluslararası düzeyde birlikte sundukları öğretim; öğrencilerin uluslararası değişim programlarıyla desteklenmesi ve kültürlerarası deneyim koleksiyonu imkânı; ayrıca öğretim elemanlarının YÖK burslarına ek olarak DAAD araştırma burslarıyla desteklenmesi bunun bazı örnekleridir. Türk-Alman Üniversitesi genç bir üniversite olmasına rağmen 10 yıl içerisinde çok saygın bir konuma ulaşmıştır. Gelecekte çok daha ileri gideceğine ve hedeflerine ulaşacağına inandığımı vurgulamak isterim,” dedi.

YÖK Başkanvekili Göktaş’tan sonra konuşan TAÜ Konsorsiyumu Başkanı Prof. Dr. Rita Süssmuth, “Türk-Alman Üniversitesi hem akademik ilişkilerin hem de göç ilişkilerinin geliştirilmesi motivasyonuyla kurulmuş olan bir projedir. Geçmişte göçmenlerle bilhassa göçmen çocuklarla yaşadığım deneyim çok fazladır. Bu sebeple bu üniversitenin göç ilişkilerini geliştirmek üzere olan amacı daha değerlidir. Amacımız yalnızca akademik becerileri geliştirmek değil, aynı zamanda insani becerileri de geliştirmektir. Kütüphaneye ismini verecek olan Mevlüde Genç'in torunu Özlem Genç Hanıma ve ailesine teşekkürlerimi sunarım,” dedi.

Program "Hocaların ve Öğrencilerin Gözüyle Türk-Alman Üniversitesi" başlıklı panel ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Flüt Orkestrası konseri ile devam etti. Panelin sonrasında Mevlüde Genç Kütüphanesi açılış töreni gerçekleştirildi.