Tüm Haberler

Dijitalpark Teknokent Ataşehir Yerleşkesi Açıldı

Türk-Alman Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi-Dijitalpark Teknokent Ataşehir Yerleşkesinin açılış töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul Valisi Davut Gül, Dijitalpark Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Bayraktar, Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ve Dijitalpark Teknokent Genel Müdürü Tahsin Engin ile çok sayıda davetlinin katılımlarıyla 24 Şubat 2024 Cumartesi günü gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, Dijitalpark Teknokent tanıtım filminin gösterimi gerçekleştirildi. Ardından açılış töreni programı, protokol konuşmaları ile devam etti.

Araştırma Görevlimiz Melih Pehlivan, Passau Üniversitesi, Beşerî Bilimler ve Kültürel Çalışmalar Fakültesi tarafından "En İyi Tez Özel Ödülü"ne Layık Görüldü

Türk-Alman Üniversitesi ve Passau Üniversitesi Kültürlerarası Yönetim-Uluslararası Kültür ve İşletme Çalışmaları çift diploma yüksek lisans programından mezun olan,  Kültür ve Sosyal Bilimler Fakültemiz, Kültür ve İletişim Bilimleri Bölümü araştırma görevlimiz Melih Pehlivan, Eine junge Universität in Istanbul - Auswirkungen der Türkisch-Deutschen Universität auf ihr Umfeld und die Integration dieser in die urbane Gesellschaft (İstanbul'da Genç Bir Üniversite Türk-Alman Üniversitesinin Çevresine Etkisi ve Kent Toplumuna Entegrasyonu) başlıklı teziyle, 9 Şubat 2024 tarihinde, Passau Üniversitesi Beşeri Bilimler ve Kültürel Çalışmalar Fakültesinin akademik töreninde Sparkasse Passau’nun "en iyi tez özel ödülü"ne layık görüldü. 

Türk-Alman Üniversitesinden Dijitalpark Teknokent'e Ziyaret

Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız, Genel Koordinatörümüz Prof. Dr. Ferit Küçükay, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Aysel Uzuntaş, Prof. Dr. Hamide Özden Özkaya Ferendeci, Prof. Dr. Ali Gökhan Yavuz ile Üniversitemiz Senato Üyeleri Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile Türk-Alman Üniversitesinin ortak kuruluşu Dijitalpark Teknokent'in Ataşehir ek alanını ziyaret etti.

İstanbul Kent Üniversitesinden Rektörümüze Ziyaret

İstanbul Kent Üniversitesinden Rektör Prof. Dr. Necmettin Atsü ve beraberinde Prof. Dr. Hasret Çomak, Öğr. Gör. Emre Atsü ile Paris Eski Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Murat Demirkan, Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız’a makamında nezaket ziyaretinde bulundu.

Üniversitemiz Uluslararası Türk Üniversiteleri Fuarı'nda Öğrencilerle Buluştu

Üniversitemiz 22-24 Ocak 2024 tarihlerinde Pakistan'ın Lahor ve İslamabad şehirlerinde düzenlenen Uluslararası Türk Üniversiteleri Fuarı'na katılım gösterdi. Türkiye Maarif Vakfı (TMV) bünyesindeki Maarif Ajansı tarafından organize edilen eğitim fuarına, Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız, Türkiye İslamabad Büyükelçisi Mehmet Paçacı, Lahor Başkonsolosu Durmuş Baştuğ, TMV Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, rektörler, akademisyenler, Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğümüzden Öğr. Gör. Canberk Arslan ve öğrenciler katıldı. İki ayrı günde gerçekleştirilen programlar kapsamında Büyükelçimiz Sayın Mehmet Paçacı ve Başkonsolosumuz Sayın Durmuş Baştuğ, standımızı ziyaret ederek üniversitemiz hakkında bilgi aldı ve çalışmalarında başarılar diledi. Ziyaretler sırasında Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız, büyükelçimize ve başkonsolosumuza üniversitemiz adına hediye takdim etti ve teşekkürlerini sundu. Türk-Alman Üniversitesi standına yoğun ilgi gösteren Pakistanlı öğrenciler, üniversitemizin kayıt süreçleri, fakülte ve bölümleri, eğitim öğretim çalışmaları, kampüs hayatı ve olanakları hakkında ilk elden bilgi aldı. Türkiye'den 13 üniversitenin katıldığı fuarı, 8 binin üzerinde öğrenci ziyaret etti.

2024 Yılının İlk ‘Uygulamalı Karbon Ayak İzi Hesaplama Eğitimi’ Gerçekleştirildi

TAÜ-SEM ve Allianz Teknik iş birliği ile düzenlenen yılın ilk ‘Uygulama Ağırlıklı Karbon Ayak İzi Hesaplama Eğitimi’ 15-16 Ocak 2024 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Personelimize İlk Yardımcı Sertifika Belgeleri Takdim Edildi

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından verilen İlk Yardım Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan personelimize sertifika belgeleri Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Aysel Uzuntaş ve Prof. Dr. Hamide Özden Özkaya Ferendeci tarafından takdim edildi.

Rektörümüzden Kütüphanede Final Sınavlarına Çalışan Öğrencilere Ziyaret

Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız, final sınavları haftasında Mevlüde Genç Kütüphanesinde ders çalışan öğrencilerle bir araya geldi. Kütüphanede bulunan öğrencilerle sohbet eden Rektörümüz, öğrencilere çorba ve simit ikramında bulunarak sınavlarında başarılar diledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız'dan İstanbul Rumeli Üniversitesine Ziyaret

Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız, İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kara'yı ziyaret etti. Ziyaret kapsamında üniversiteler arasında yapılabilecek akademik iş birliği konuları istişare edildi. Ziyaret, hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

Genç Yazar Ays Kara'dan Rektörümüze Ziyaret

Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız, Üniversitemizin Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) biriminde görev yapan Muharrem Kara'nın oğlu Ays Kara'yı ve ailesini makamında kabul etti. Dört dil bilen, satranç, ebru sanatı, karate ve yüzme gibi çeşitli alanlarda yetenekli olan Ays Kara, 1 yaşındayken geçirdiği rahatsızlık sonrası yaşadığı tedavi sürecini ve zorlukları kaleme aldığı kitabı "Ays'ın Hikayesi"ni Rektörümüz Yıldız'a hediye etti. Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektörümüz, Ays Kara'nın yeteneklerini, azmini ve başarılarını büyük bir takdirle karşıladıklarını ifade ederek başarılarının devamını diledi. Ays Kara’nın kaleme almış olduğu "Ays'ın Hikayesi” kitabının tanıtımı 13 Ocak 2024 tarihinde Saat 16.00'da gerçekleşecektir. Yer: Tiyatro Pas Mehmet Yavuz Cad. No.72 Beykoz/İstanbul

Tanıtım Faaliyetlerimiz Kapsamında Özel Alman Lisesini Ağırladık

10 Ocak 2024 Çarşamba günü özel kontenjan liselerimiz arasında yer alan Özel Alman Lisesinin öğrencilerini kampüsümüzde ağırladık. D Blok Konferans Salonu'nda Üniversitemiz genel tanıtım sunumu ile başlayan program, fakülte tanıtım sunumları ve soru-cevap ile devam etti. Program kapsamında Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hamide Özden Özkaya-Ferendeci, Doç. Dr. Tolga Özer ve Arş. Gör. Gökçen Doğan Bandır Hukuk Fakültemiz; Prof. Dr. Aykut Arıkan Kültür ve Sosyal Bilimler Fakültemiz; Dr. Öğr. Üyesi Sibel Özenler, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Adil Akgül ve Arş. Gör. Fatma Yeşim İkikat Mühendislik Fakültemiz, Dr. Öğr. Üyesi Suna Güzin Aydemir Decker İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz ve Arş. Gör. Burak Evren Fen Fakültemiz hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Aday öğrencilerin Üniversitemiz hakkında sorularına cevap bulduğu tanıtım etkinliği kampüs turunun ardından fotoğraf çekimiyle son buldu.

Üniversitemizde Masa Tenisi Turnuvası Düzenlendi

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığımız tarafından düzenlenen Masa Tenisi Turnuvası, Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Aysel Uzuntaş'ın katılımıyla gerçekleştirildi. 27- 29 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen turnuva, personelimiz ve öğrencilerimiz tarafından yoğun ilgi gördü. Turnuva kapsamında kızlar kategorisinde Buse Baytar birinci, Yudum Karakuş ikinci, Rümeysa Özbek üçüncü olurken erkekler kategorisinde Muhammet Zübeyir Berber birinci, Enes Barış Güler ikinci ve Ali Akşit üçüncü sırada yer aldı. Dereceye giren yarışmacılar ödüllerini Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız'ın elinden aldı.

Üniversitemiz YÖK Başkanını ve Rektörleri Ağırladı

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Üniversitemizi 25 Aralık 2023 tarihinde ziyaret etti. Ziyaret kapsamında  Türk-Alman Üniversitesi Senato Toplantısı YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında YDYO Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Mezunları İş Dünyası Memnuniyetinde Birinci Sırada Yer Aldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye'deki 208 üniversiteyi eğitim ve öğretim, araştırma-geliştirme, proje ve yayın, uluslararasılaşma, sürdürülebilirlik ile topluma hizmet ve sosyal sorumluluk kategorilerinde değerlendirerek, yükseköğretime yaptıkları katkı ve sağladıkları gelişmeye göre Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu-2023 başlıklı çalışmasını yayımladı. Yükseköğretim Bilgi Sistemi'nin (YÖKSİS) İzleme Kriteri Modülü üzerinden alınan verilere göre yapılan değerlendirme için 74 farklı gösterge esas alındı. Bu kapsamda yapılan değerlendirmeler sonucunda Üniversitemiz, iş dünyasının mezunların yeterliliklerine ilişkin memnuniyet oranı en yüksek devlet üniversiteleri arasında birinci sırada yer aldı. Listeye 2022 yılında dahil olmasıyla birlikte Türk-Alman Üniversitesi, mezunlarının gösterdiği performansla önemli bir başarı elde etmiş oldu.

Hukuk Fakültemizde Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Hukuk Fakültesi Fakülte Kurulu Toplantısı, Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hamide Özden Özkaya Ferendeci, Hukuk Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ali Kemal Yıldız, Dekan Yardımcılarımız Prof. Dr. İrfan Akın ve Doç. Dr. Esra Yiğit ile fakülte üye ve elemanlarının katılımlarıyla 21 Aralık 2023 tarihinde Yabancı Diller Yüksekokulunda gerçekleşti.

TAÜ Rektör-Öğrenci Buluşmalarının İlki Gerçekleşti

TAÜ Rektör-Öğrenci Buluşmalarının ilki Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız ve Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'ın katılımıyla 20 Aralık 2023 tarihinde YDYO Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Formula Öğrenci Takımımızın Yeni Aracının Tasarım Lansmanı Düzenlendi

Üniversitemiz Formula Öğrenci Takımının 2023-2024 yarış sezonu için üretilecek aracının "Tasarım Lansmanı" 20 Aralık 2023 tarihinde D Blok Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Hamide Özden Özkaya-Ferendeci, Prof. Dr. Aysel Uzuntaş, Prof. Dr. Ali Gökhan Yavuz, Üniversitemiz personeli ve öğrencilerimizin katılımlarıyla gerçekleştirilen lansmanda yarış simülasyon sürüşü ve yarışması da yapıldı. Lansmanda konuşan Rektörümüz, öğrenci kulüplerine yönelik her zaman destekte bulunacaklarını ifade ederek Formula Öğrenci Takımımıza başarı dileklerinde bulundu. Lansman, Formula Öğrenci Takımı ve 2023-2024 yarış sezonu için üretilecek araca ilişkin bilgilerin yer aldığı sunum ile devam etti.

Konstanz Üniversitesinden Prof. Dr. Christian Krekeler Üniversitemizde Misafir Öğretim Üyesi Olarak Bulundu

Konstanz Üniversitesinden Prof. Dr. Christian Krekeler, Flying Faculty Programı kapsamında 20.11.-15.12.2023 tarihleri arasında Türk-Alman Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Yabancı Dil Olarak Almanca Öğretimi Yüksek Lisans programında gerçekleştirmiş olduğu farklı seminerlerin yanı sıra Yabancı Diller Yüksekokulunun öğretim kadrosu için dört ayrı çalıştay/eğitim etkinliği düzenledi. Seminerler ve çalıştaylar/eğitim etkinlikleri öğretim personeli arasında yoğun ilgi gördü ve geniş katılım sağlandı. Prof. Dr. Krekeler, katılımın yüksek olmasının Üniversitenin öğretim kadrosunun yüksek düzeyde angajmanını gösterdiğini vurgulayıp: "Benim izlenimim, sadece dünyanın en büyük Almanca dil merkezlerinden biri değil, aynı zamanda en iyilerinden biri olduğunuz yönündedir." diye ekledi.  Prof. Dr. Krekeler'e bu güzel iş birliği ve misafir öğretim üyesi olarak verdiği destek ve katkıları  için içtenlikle teşekkür ediyoruz. 

Üniversitemizde YÖKAK Kurumsal Akreditasyon Programı Değerlendirme Süreci Gerçekleştirildi

2023 yılı Kurumsal Akreditasyon Programı (KAP) kapsamında Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Değerlendirme Takımı, Üniversitemizde saha ziyareti gerçekleştirdi. YÖKAK Değerlendirme Takımı, 11-13 Aralık 2023 tarihleri arasında saha incelemelerinde bulunmak üzere fakülte ve idari birimleri ziyaret etmenin yanı sıra odak grup görüşmeleri de yaptı. Türk-Alman Üniversitesi, 5 yıl süreyle tam akreditasyon verilmesi süreci çerçevesinde YÖKAK Değerlendirme Takımı tarafından değerlendirmeye alındı. Üniversitemizin kalite güvence sistemi ve eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, toplumsal katkı ve yönetsel süreçleriyle ilgili konuların Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız ile görüşülmesiyle başlayan süreç, YÖKAK Değerlendirme Takım Başkanı Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu tarafından yönetildi. Takım üyeleri Prof. Dr. Ahmet Tabak, Prof. Dr. Gürcü Koç, Prof. Dr. Nuray Keskin, Demet Gürkan, Ayşe Betül Çalışkan ve Dr. Öğr. Üyesi Sibel Orhan Üniversitemizin iç ve dış paydaşlarıyla bir araya gelerek odak grup görüşmeleri gerçekleştirdi.

İSTKA "Dijital Yetkinlikler ve Girişimcilik Merkezi" Proje Kapanış Toplantısı Yapıldı

Beykoz Belediyesi ve Türk-Alman Üniversitesi iş birliğiyle İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) hibe desteğiyle hayata geçirilen "Dijital Yetkinlikler ve Girişimcilik Merkezi" projesi, Soğuksu Yücel Çelikbilek Gençlik Merkezi'nde 13 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirilen kapanış ve bilgilendirme toplantısı ile duyuruldu. Projede yer alan Türk-Alman Üniversitesi öğretim elemanları, eğitmenler ve öğrenciler toplantıya katılım gösterdi. Üniversitemiz akademik personelinin dijital içerik üretimi ve dijital eğitim platformu tasarımı konularında destek sağladığı projenin kapanış ve bilgilendirme toplantısında Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Rektör Yardımcımız  Prof. Dr. Aysel Uzuntaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sevcenur Özcan ve projenin akademik koordinatörlüğünü yürüten Doç. Dr. Elif Posos Devrani birer konuşma yaptı.