Haberler

Rektörümüz TRT Türk Ekranlarına Konuk Oldu

24.11.2022

Rektörümüz Prof. Dr. Cemal Yıldız, 24 Kasım 2022 Perşembe günü TRT Türk kanalında yayınlanan Günaydın Hayat programına konuk oldu. Yurt dışında yaşayan Türklerin eğitim süreçlerine dair detaylı aktarımlarda bulunan Rektör Yıldız, eğitim bakımından göç hareketliliğinin ilk kuşaktan bugüne nasıl değişimler geçirdiğinden söz etti.

Saha araştırması olarak yaptığı akademik çalışmalardan örnekler vererek ikidillilik ve çokkültürlülük kavramlarının eğitim süreçlerini nasıl etkilediğini açıklayan Prof. Dr. Cemal Yıldız, başlangıçta dil eğitimiyle ilgili uyum sorunları yaşanırken son kuşakta artık daha ziyade ailede verilen eğitim ile çevre ve okullarda verilen eğitimin değerler ve kültürel özellikler bakımından çatışmasından doğan problemler görüldüğünü ifade etti. Rektör Yıldız, “Avrupa’da artık yeni yetişen üçüncü, dördüncü kuşak, 1960’lı ve 70’li yıllarda ilk giden kuşaktaki çocuklardan çok farklı. Uluslararası çok dilli ve çok kültürlü bir ortamda büyüyorlar; o ülkenin sunmuş olduğu eğitim imkânlarından faydalanmaya çalışıyorlar” sözleriyle yurt dışında yaşayan Türklerin üniversite eğitimi alma oranlarının giderek artış gösterdiğine vurgu yaptı.

Yurt dışındaki öğrencilerin Türkiye’de eğitim almak istemeleri halinde ülkemizin sağladığı imkanlara da değinen Rektör Yıldız, Türkiye ve Almanya devletlerinin milletlerarası anlaşmaya dayalı olarak kurduğu bir üniversite olan Türk-Alman Üniversitesindeki öğretim üyelerinin çoğunlukla Avrupa’da, Almanya’da eğitim almış olduklarını ve üç dilde eğitim veren bir kurum olarak Üniversitemizde çok büyük imkanlar sunulduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Cemal Yıldız, “Yurt dışında yaşayan, Türkiye’de üniversite okumak isteyen tüm gençlerimizi üniversitemize bekliyoruz” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.